ФИС НАТПРЕВАРИ ВО АЛПСКО СКИЈАЊЕ ВО МАВРОВО

Почитувани, на 05-06.02.2020 година во ресорт Маврово, во организација на СФМ и ски клуб Меденица како технички организатор, се одржаа меѓународни ФИС натпревари во дисциплините Велеслалом и Слалом.

прочитај повеќе [+]

02 13, 2020

ФИС натпревари во сноубординг - Маврово

Во организација на клубот Полар и Скијачката федерација на Македонија...

прочитај повеќе [+]

03 06, 2019

Во весело друштво на најмладите скијачи реализиран Цевитана Алпски куп 2019

Најблагородната работа е да бидеш дел од младиот свет, да едуцираш и поттикнуваш децата да бидат дел од здравите навики.

прочитај повеќе [+]

02 19, 2019

Македонските сноуборд натпреварувачи на натпревар во Витси, Грција

Македонските натпреварувачи освоија значајни фис поени

прочитај повеќе [+]

02 11, 2019

  • 1
  • 2
  • 3
  • ...
  • 6
  •        

ФИС НАТПРЕВАРИ ВО АЛПСКО СКИЈАЊЕ ВО МАВРОВО

Почитувани, на 05-06.02.2020 година во ресорт Маврово, во организација на СФМ и ски клуб Меденица како технички организатор, се одржаа меѓународни ФИС натпревари во дисциплините Велеслалом и Слалом.

Учествуваа 27 натпреварувачи од 7 држави.

Најдобри во велеслалом беа Расхо Јевремович од Србија, второ и трето место беа Георги Ергин и Јоан Тодоров од Бугарија. Во дисциплината слалом првото место го освои Иоаннис Проиос од Грција, втор беше Георги Ергин а трет Елдар Салихович од Црна Гора.Во рамките на Националното првенство, во ГС првото место го освои Виктор Петков, втор беше Дардан Дехари а трет Марјан Нашоку.Во слалом најдобар беше Антонио Ристевски, втор Дардан Дехари а третото место му припадна на Марјан Нашоку. И покрај лошите временски услови, од страна на техничкиот делегат добиени се високи оценки за организацијата на овие натпревари.